

Nurt psychodynamiczny wywodzi się z psychoanalizy wprowadzonej do gabinetów przez Zygmunta Freuda. Opiera się na przekonaniu o istnieniu nieuświadomionych, wewnętrznych konfliktów, które klient ze wsparciem psychoterapeuty stara się zrozumieć. Terapia psychodynamiczna szczególny nacisk kładzie na relację terapeutyczną, podczas której zachodzą procesy uświadamiające pacjenta o naturze jego problemów, a nieświadome staje się świadomym.
Rozumienie nieświadomości w nurcie psychodynamicznym
Problemy i zaburzenia psychiczne w ujęciu psychodynamicznym pojawiają się, gdy różne części naszej osobowości posiadają sprzeczne potrzeby, a konflikt ten nie dociera do naszej świadomości. Nieświadome popędy są blokowane przez swego rodzaju psychicznego strażnika (superego) i choć nie zdajemy sobie z nich sprawy, dają o sobie znać w postaci objawów nerwicowych. W wielu przypadkach już samo uświadomienie sobie swoich potrzeb daje pacjentowi znaczącą ulgę w jego dolegliwościach. Umożliwia to na przykład znalezienie innego sposobu, by zniwelować wewnętrzne konflikty.
Pojęcie wglądu w psychoterapii
Terminem “wgląd” określa się stopień, w jakim pacjent rozumie własną psyche wraz ze swoimi problemami, zaburzeniami czy też chorobą. Wgląd wymaga umiejętności rozpoznania przyczyn i następstw swoich problemów oraz zdolności wskazania zależności między doświadczeniami z przeszłości, a obecną sytuacją osobistą. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zrozumieć nasze wewnętrzne, nieuświadomione do tej pory konflikty. Powodzenie terapii psychodynamicznej zależy w dużej mierze od zdolności pacjenta do wglądu. Nie oznacza to jednak, że brakuje metod pracy z klientami, którzy tej umiejętności nie opanowali w wystarczającym stopniu.
Zjawisko przeniesienia w relacji terapeutycznej
Praca w nurcie psychodynamicznym opiera się na przekonaniu, że prędzej czy później problemy, z jakimi boryka się klient w codziennym życiu, pojawią się także w relacji z terapeutą. Zjawisko to Freud określił mianem przymusu powtarzania. Podczas sesji terapeutycznych klient w sposób często nie do końca świadomy znajduje w osobie terapeuty odbicia osób dla niego znaczących – rodziców, partnerów czy znajomych. W pewien sposób przenosi relacje ze świata zewnętrznego i nakłada je na relacje z psychoterapeutą, dzięki czemu oboje mają do nich dostęp w czasie rzeczywistym. Mogą wspólnie doświadczyć tych problemów, omówić je i znaleźć na nie remedium.
Wady i zalety podejścia psychodynamicznego
Praca w nurcie psychodynamicznym wymaga czasu i jest to najczęściej przytaczany zarzut względem tego podejścia. Z drugiej jednak strony jest to również zaleta tego podejścia, ponieważ aby zaszły trwałe zmiany w naszej strukturze osobowości potrzeba często poczucia bezpieczeństwa i czasu, jaki daje długoterminowa psychoterapia. Osobom oczekującym szybszych efektów, ale też gotowym na szybszą konfrontację z własnymi mechanizmami obronnymi, poleca się intensywną krótkoterminową psychoterapię dynamiczną (ISTDP).
Po drugie, wartościowa praca podczas terapii psychodynamicznej wymaga chęci do poznania siebie i zdolności do wglądu. Nie wszyscy jednak są zainteresowani pogłębianiem wiedzy o sobie, oczekują raczej szybkich efektów, np. ustąpienia objawów. W takich sytuacjach być może skuteczniejsza będzie praca w systemie behawioralno-poznawczym.
Z drugiej strony psychoterapia psychodynamiczna zapewnia odpowiedni balans między naciskiem kładzionym na wgląd i relację terapeutyczną. Dzięki temu jest mniej wymagająca dla pacjenta niż terapia psychoanalityczna, szybciej daje efekty i łatwiej udokumentować jej skuteczność.
Metody pracy w tym ujęciu można stosować zapewniając zarówno zdolność do eksploracji psychiki klienta, jak i wsparcie w jego problemach, gdy tego potrzebuje. Ta elastyczność zapewnia szerokie spektrum zastosowania i między innymi temu nurt zawdzięcza tak wysoką popularność.
Autor: Piotr Ciesielski
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z naszą Recepcją. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 – 20:00
WAŻNE!
Pacjenci, którzy potrzebują pilnej pomocy (znaczne pogorszenie samopoczucia psychicznego, myśli samobójcze, itp.), proszeni są o zgłoszenie się na dyżur całodobowy Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu. Przyjęcia pacjentów do Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu odbywają się codziennie całodobowo w dwóch Izbach Przyjęć:
1. Izba Przyjęć I, przy ul. Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 57 22,
przyjmuje codziennie do:
– Kliniki Psychiatrii (Męski i Kobiecy) pacjentów powyżej 18 roku życia zamieszkałych poza obszarem miasta Torunia,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży młodzież do 18 roku życia i powyżej 18 roku życia z ważną legitymacją szkolną niezależnie od miejsca zamieszkania,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Podeszłego pacjentów w wieku 65 lat i powyżej 65 roku życia zamieszkałych w Toruniu i poza Toruniem z rozpoznaniem zaburzeń pamięci i towarzyszącymi zaburzeniami psychicznymi.
2. Izba Przyjęć II – Centrum Zdrowia Psychicznego, ul Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 58 44,
przyjmuje codziennie pacjentów zamieszkałych na terenie miasta Torunia do:
– Oddziału Psychiatrycznego Męskiego,
– Oddziału Psychiatrycznego Żeńskiego.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Certyfikaty ISO 27001:2017 & 9001:2015
ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń
tel. 56 477 90 11, +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Ośrodek czynny:
poniedziałek – piątek 08:00 – 20:00
Dyrektor Ośrodka:
Tomasz Jarmuż
Koordynator:
Magdalena Michniewska
Natalia Mielcarek
Barbara Pluskota
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 79 1140 2004 0000 3002 8333 5941
tel. 56 66 00 114, +48 793 899 876
e-mail: odim@remedis.pl
1) ul. Moniuszki 39, 87-100 Toruń
2) ul. Moniuszki 37a/2, 87-100 Toruń
3) ul. Lipnowska 86, 97-162 Lubicz Górny
Dyrektor Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Joanna Szklarska
Koordynator Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Monika Kokot
Katarzyna Staszak
Terapeuta środowiskowy:
Piotr Ciesielski
Magdalena Karpińska
Daria Rosińska
Barbara Wiśniewska
ul. Chrobrego 2/2
85-047 Bydgoszcz
tel. +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Dyrektor Ośrodka:
Katarzyna Borzych
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 47 1140 2004 0000 3602 8097 0102
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
Plac 18 Stycznia 4
87-100 Toruń
NIP 956-21-58-194
Dyrektor ds. Administracyjnych:
Ewa Jurkowska-Brzoska
ewa.jurkowska@remedis.pl
Inspektor Ochrony Danych Osobowych:
Maciej Piątkowski
iod@e-aps.pl