

W języku potocznym termin “psycholog” występuje zamiennie z określeniem “psychoterapeuta”. Nie są to jednak synonimy. Co więcej, tym pierwszym słowem posługujemy się na co dzień mając najczęściej na myśli właśnie to drugie. A przecież nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. I odwrotnie.
Kim jest psycholog, a kim psychoterapeuta?
Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Nie zawsze ma ona jednak kompetencje do prowadzenia terapii. Psychologia to nauka o wielu dziedzinach, wśród których znajdują się między innymi:
psychologia społeczna (badająca interakcje między ludźmi)
psychologia sportu
psychologia poznawcza (badająca postrzeganie i pamięć)
psychologia reklamy/marketingu/zachowań konsumenckich
Trudno oczekiwać, by osoba, która ukończyła studia o specjalności biznesowej skutecznie pomagała ludziom w gabinecie psychoterapeutycznym. Nie jest to jednak wykluczone. By nabyć tego rodzaju kompetencje, przyszli psychoterapeuci kształcą się dalej podczas minimum czteroletnich studiów psychoterapii. Co ważne, do rozpoczęcia takiego kursu w większości szkół nie jest wymagane ukończenie psychologii, wystarczy dyplom magistra niemal dowolnego kierunku.
Kto może zostać psychoterapeutą?
Nie oznacza to jednak, że dosłownie każdy może zostać psychoterapeutą. Szkoły psychoterapii prowadzą rekrutacje kierując się rygorystycznymi wymaganiami. Oczekują solidnego wykształcenia, wiedzy psychologicznej, doświadczenia w dziedzinach pomagania, a czasem nawet naukowych publikacji w zakresie psychoterapii. Przede wszystkim oceniane są jednak kompetencje osobiste i predyspozycje do pracy w zawodzie psychoterapeuty.
Psychoterapeutami najczęściej zostają psycholodzy oraz osoby, które ukończyły zbliżone studia humanistyczne lub medyczne. Nie jest to jednak obecnie wymóg formalny.
Czym zajmuje się psycholog, a czym psychoterapeuta?
Psycholog, w zależności od rodzaju specjalizacji, może pełnić wiele zadań – od pracy w szkole czy szpitalu, po realizację działań marketingowych, a nawet prowadzenie badań statystycznych. Psychoterapeuta natomiast, jak wskazuje sama nazwa, prowadzi terapię dążąc do leczenia/rehabilitacji zaburzeń psychicznych. Należy jednak pamiętać, że psychoterapeuta nie jest lekarzem (chociaż lekarz może zostać psychoterapeutą!). Nie będzie więc wypisywał recept, ani planował leczenia farmakologicznego.
Psychoterapeuta jako zawód nieuregulowany
Obecnie w Polsce nie ma określonych wprost regulacji, które wyznaczają kto może określać się mianem psychoterapeuty. Przyjmuje się jednak, że minimalnymi wymaganiami do pracy w tym zawodzie jest:
wyższe wykształcenie z tytułem magistra,
nauka w studium psychoterapii z ukończeniem przynajmniej 2 roku tej szkoły (chociaż osoba, która nie ukończy całego kursu psychoterapii nie będzie mogła nazywać się psychoterapeutą),
praca objęta opieką superwizora psychoterapii.
Nie bez znaczenia jest także prestiż szkoły psychoterapii, w jakiej kształci się kandydat na psychoterapeutę. Uznane placówki w Polsce posiadają akredytację np. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także umożliwiają ubieganie się o certyfikat psychoterapeuty.
Podsumowując, psycholog i psychoterapeuta to pojęcia, które nie są tożsame. Psycholog to absolwent studiów psychologicznych, psychoterapeutą natomiast może zostać osoba, która kształciła się w studium psychoterapii. Co prawda psychologowie często zostają psychoterapeutami, dyplom psychologa nie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z naszą Recepcją. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 – 20:00
WAŻNE!
Pacjenci, którzy potrzebują pilnej pomocy (znaczne pogorszenie samopoczucia psychicznego, myśli samobójcze, itp.), proszeni są o zgłoszenie się na dyżur całodobowy Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu. Przyjęcia pacjentów do Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu odbywają się codziennie całodobowo w dwóch Izbach Przyjęć:
1. Izba Przyjęć I, przy ul. Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 57 22,
przyjmuje codziennie do:
– Kliniki Psychiatrii (Męski i Kobiecy) pacjentów powyżej 18 roku życia zamieszkałych poza obszarem miasta Torunia,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży młodzież do 18 roku życia i powyżej 18 roku życia z ważną legitymacją szkolną niezależnie od miejsca zamieszkania,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Podeszłego pacjentów w wieku 65 lat i powyżej 65 roku życia zamieszkałych w Toruniu i poza Toruniem z rozpoznaniem zaburzeń pamięci i towarzyszącymi zaburzeniami psychicznymi.
2. Izba Przyjęć II – Centrum Zdrowia Psychicznego, ul Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 58 44,
przyjmuje codziennie pacjentów zamieszkałych na terenie miasta Torunia do:
– Oddziału Psychiatrycznego Męskiego,
– Oddziału Psychiatrycznego Żeńskiego.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Certyfikaty ISO 27001:2017 & 9001:2015
ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń
tel. 56 477 90 11, +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Ośrodek czynny:
poniedziałek – piątek 08:00 – 20:00
Dyrektor Ośrodka:
Tomasz Jarmuż
Koordynator:
Magdalena Michniewska
Natalia Mielcarek
Barbara Pluskota
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 79 1140 2004 0000 3002 8333 5941
tel. 56 66 00 114, +48 793 899 876
e-mail: odim@remedis.pl
1) ul. Moniuszki 39, 87-100 Toruń
2) ul. Moniuszki 37a/2, 87-100 Toruń
3) ul. Lipnowska 86, 97-162 Lubicz Górny
Dyrektor Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Joanna Szklarska
Koordynator Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Monika Kokot
Katarzyna Staszak
Terapeuta środowiskowy:
Piotr Ciesielski
Magdalena Karpińska
Daria Rosińska
Barbara Wiśniewska
ul. Chrobrego 2/2
85-047 Bydgoszcz
tel. +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Dyrektor Ośrodka:
Katarzyna Borzych
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 47 1140 2004 0000 3602 8097 0102
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
Plac 18 Stycznia 4
87-100 Toruń
NIP 956-21-58-194
Dyrektor ds. Administracyjnych:
Ewa Jurkowska-Brzoska
ewa.jurkowska@remedis.pl
Inspektor Ochrony Danych Osobowych:
Maciej Piątkowski
iod@e-aps.pl