

Jak często czujesz się zmęczony(-a), choć wydaje Ci się, że nie robiłeś(-łaś) nic szczególnie wykańczającego? Jak bardzo męczy Cię przebywanie wśród ludzi, nie tylko podczas pracy, ale także w kontaktach towarzyskich? Czy cierpisz na bóle głowy, stawów lub czujesz napięcia mięśniowe?
Tak długo, jak ukrywasz sam przed sobą swoje sekrety
i unikasz wiedzy, tak długo prowadzisz sam ze sobą wojnę…
Jedynym rozwiązaniem jest pozwolić sobie
na dowiedzenie się tego, co już wiesz.
To wymaga wielkiej odwagi.
~ Bessel van der Kolk ~
Jeśli odpowiedziałeś(-łaś) twierdząco na powyższe pytania, możesz cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia. Być może jednak energia, której Ci brakuje wykorzystywana jest do wewnętrznej walki w Twojej nieświadomości. Zanim jednak przyjmiesz próby psychologicznego wyjaśnienia Twojego zmęczenia, konieczne będzie wykluczenie przyczyn fizjologicznych.
Zmęczenie organizmu może być wywołane rozmaitymi chorobami, od anemii i niedoczynności tarczycy, przez boreliozę i mononukleozę po nowotwory i stwardnienie rozsiane. Objawów chronicznego zmęczenia nie należy lekceważyć, konieczne będzie przeprowadzenie badań. Jeśli jednak ich wyniki nie pozwalają na postawienie sensownej diagnozy, możesz rozważyć próby wyjaśnienia Twojego stanu odwołujące się do tradycji psychoanalitycznych w psychoterapii.
Zakładają one istnienie nieświadomych procesów, w których nasze potrzeby ścierają się z ograniczeniami nałożonymi na nas w procesie socjalizacji – normami, nakazami i zakazami. Wewnętrzna walka może u niektórych ludzi przyjmować szczególnie intensywną postać, która wymaga ogromnych zasobów sił życiowych, co sprawia, że tych ostatnich zaczyna brakować do… po prostu życia.
Szczególnie wiele energii nieświadome procesy zużywają do utrzymywania niektórych treści właśnie poza zasięgiem świadomości. Upraszczając, oznacza to, że część Twojego umysłu pracuje bardzo intensywnie nad tym, byś… nie myślał(a) o konkretnych rzeczach. Są to zwykle treści, które są w jakimś sensie bardzo trudne dla danej osoby (nazywa się je zagrażającymi dla ego). Jeśli więc Twój mózg wykonuje ciągłą pracę nad utrzymywaniem myśli w nieświadomości, zużywa energię, którą mógłby przeznaczyć w innym celu. Stąd też może brać się poczucie ciągłego zmęczenia.
W jaki sposób można pomóc takiemu pacjentowi?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta, bywa jednak dużo trudniejsza w realizacji. Otóż wystarczy pomócuświadomić takiej osobie treść tej walki, jaka toczy się w jej nieświadomości. Zwykle okazuje się, że treści, które wydawały się “zagrażające dla ego”, wcale nie są aż tak trudne do zniesienia. Jeśli zaś nawet są, to w procesie towarzyszenia w dopuszczaniu ich do świadomości dobra relacja terapeutyczna zazwyczaj pozwala sobie z tym poradzić. Co ważniejsze jednak, objawy chronicznego zmęczenia często ustają. Zasoby energetyczne, wykorzystywane wcześniej do utrzymywania pewnych myśli poza zasięgiem świadomości, zostają uwolnione i spożytkowane do lepszego funkcjonowania na co dzień.
Psychoterapeuci pracujący w nurtach opartych o psychoanalizę nie twierdzą, że jest to jedyny słuszny model wyjaśniający objawy chronicznego zmęczenia. Z pokorą podchodzą do ograniczeń organizmu wynikających z wieku czy przebytych chorób. Niemniej jednak wykorzystanie tego modelu pracy od lat przynosi ulgę pacjentom, którzy odczuwają zanik sił witalnych bez wyraźnych przyczyn fizjologicznych.
Autor: Piotr Ciesielski
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z naszą Recepcją. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 – 20:00
WAŻNE!
Pacjenci, którzy potrzebują pilnej pomocy (znaczne pogorszenie samopoczucia psychicznego, myśli samobójcze, itp.), proszeni są o zgłoszenie się na dyżur całodobowy Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu. Przyjęcia pacjentów do Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu odbywają się codziennie całodobowo w dwóch Izbach Przyjęć:
1. Izba Przyjęć I, przy ul. Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 57 22,
przyjmuje codziennie do:
– Kliniki Psychiatrii (Męski i Kobiecy) pacjentów powyżej 18 roku życia zamieszkałych poza obszarem miasta Torunia,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży młodzież do 18 roku życia i powyżej 18 roku życia z ważną legitymacją szkolną niezależnie od miejsca zamieszkania,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Podeszłego pacjentów w wieku 65 lat i powyżej 65 roku życia zamieszkałych w Toruniu i poza Toruniem z rozpoznaniem zaburzeń pamięci i towarzyszącymi zaburzeniami psychicznymi.
2. Izba Przyjęć II – Centrum Zdrowia Psychicznego, ul Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 58 44,
przyjmuje codziennie pacjentów zamieszkałych na terenie miasta Torunia do:
– Oddziału Psychiatrycznego Męskiego,
– Oddziału Psychiatrycznego Żeńskiego.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Certyfikaty ISO 27001:2017 & 9001:2015
ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń
tel. 56 477 90 11, +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Ośrodek czynny:
poniedziałek – piątek 08:00 – 20:00
Dyrektor Ośrodka:
Tomasz Jarmuż
Koordynator:
Magdalena Michniewska
Natalia Mielcarek
Barbara Pluskota
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 79 1140 2004 0000 3002 8333 5941
tel. 56 66 00 114, +48 793 899 876
e-mail: odim@remedis.pl
1) ul. Moniuszki 39, 87-100 Toruń
2) ul. Moniuszki 37a/2, 87-100 Toruń
3) ul. Lipnowska 86, 97-162 Lubicz Górny
Dyrektor Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Joanna Szklarska
Koordynator Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Monika Kokot
Katarzyna Staszak
Terapeuta środowiskowy:
Piotr Ciesielski
Magdalena Karpińska
Daria Rosińska
Barbara Wiśniewska
ul. Chrobrego 2/2
85-047 Bydgoszcz
tel. +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Dyrektor Ośrodka:
Katarzyna Borzych
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 47 1140 2004 0000 3602 8097 0102
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
Plac 18 Stycznia 4
87-100 Toruń
NIP 956-21-58-194
Dyrektor ds. Administracyjnych:
Ewa Jurkowska-Brzoska
ewa.jurkowska@remedis.pl
Inspektor Ochrony Danych Osobowych:
Maciej Piątkowski
iod@e-aps.pl