

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT – z ang. cognitive-behavioral therapy) cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony pacjentów, jak i przyszłych terapeutów. Jak sama nazwa wskazuje, CBT skupia się na modyfikacji zachowania oraz zmianie sposobu myślenia jednostki, dzięki czemu możliwe jest szybkie osiągnięcie zamierzonych celów, złagodzenie objawów i poprawa jakości życia.
Modyfikacja zachowania w oparciu o teorię uczenia się
Choć pojęcia wykorzystywane w nurcie behawioralno-poznawczym mogą wydawać się skomplikowane, to człon “behawioralny” w nazwie terapii odnosi się po prostu do kwestii zachowania jednostki. Jest ono zwykle uwarunkowane przeszłymi doświadczeniami, podczas których nauczyliśmy się reagować w określony sposób.
Model behawioralny najłatwiej jest wytłumaczyć na przykładzie:
Był upalny czerwcowy poranek. Janek stał wraz z kolegami z klasy na apelu z okazji rozdania świadectw. Było mu gorąco i duszno. Pocił się w swoim garniturze. Nagle tuż przed nim zemdlała koleżanka i bardzo się tego przestraszył. To przerażenie w jakiś sposób skojarzył z sytuacją i bodźcami, jakie wtedy odczuwał – zatłoczeniem, gorącem i dusznością. Od tamtej boi się przebywać w tłumie. Janek nauczył się, że podobne sytuacje są dla niego zagrażające, zaczął więc ich unikać.
Terapia Jasia w oparciu o nurt behawioralny polegałaby więc na stopniowym oswajaniu go z sytuacjami, które budzą u niego lęk. Psychoterapeuta zalecałby więc chłopakowi, by systematycznie i coraz odważniej starał się zmierzyć ze swoim strachem przed tłumami. Po pewnym czasie przykre wspomnienie uległoby zatarciu, a Janek czułby się bezpieczniej wśród wielkich grup ludzi. Taką metodę nazywa się wygaszaniem.
Myśleć inaczej to żyć inaczej
Modele terapii poznawczej opierają się na założeniu, że nasze problemy emocjonalne wynikają z dysfunkcjonalnych sposobów myślenia o określonych sytuacjach. Wpływając więc na procesy poznawcze możemy zmienić sposób funkcjonowania człowieka. W tym celu musimy zidentyfikować myśli automatyczne, jakie pojawiają się w naszych głowach w reakcji na określone bodźce.
Janek z powyższego przykładu mógłby mieć w głowie następujący scenariusz wybierając się na koncert: “A jeśli coś się stanie? Ktoś zemdleje? Znowu sparaliżuje mnie strach i nie będę w stanie pomóc. Jestem beznadziejnym tchórzem. A jeśli to ja zemdleję? Ale będzie wstyd!”
Pierwszą pomocą terapeutyczną jest wskazanie Jankowi na to, że tak naprawdę to te myśli wywołują u niego poczucie przerażenia, a nie sama sytuacja. Jeśli więc będzie w stanie zmienić przekonania, to koncert może okazać się bardzo przyjemnym doświadczeniem.
Terapia krótkoterminowa zorientowana na teraźniejszość
Psychoterapia poznawczo-behawioralna łączy metody behawiorystów i terapeutów poznawczych. Zakłada, że umysł nie jest jedynie biernym narzędziem do analizowania świata zewnętrznego, ale aktywnym twórcą rzeczywistości. Żyjemy tak naprawdę w świecie, który sami stworzyliśmy w naszych głowach. A skoro tak, to możemy to zmienić wpływając na nasze zachowania i sposób myślenia.
CBT określa się mianem terapii krótkoterminowej, co wcale nie oznacza, że proces leczenia zawsze będzie będzie trwał ledwie parę tygodni. Pocieszające jest jednak to, że w niektórych przypadkach do zaistnienia zmiany wystarczy tylko jedna sesja! Psychoterapeuci pracujący w tym nurcie skupiają się na teraźniejszości klienta, a jego przeszłość i dzieciństwo analizują wyłącznie w kontekście, jaki jest potrzebny do poprawienia jakości życia danej osoby tu i teraz.
Wady i zalety psychoterapii poznawczo behawioralnej
Do najważniejszych zalet CBT należy wielokrotnie potwierdzona skuteczność terapii. Sprawdza się w leczeniu większości zaburzeń, szczególnie depresji, fobii i stanów lękowych. Przynosi szybkie efekty i pozwala klientowi przejąć kontrolę nad własnym życiem. Co niemniej ważne, daje mu także narzędzia do samodzielnego stosowania w razie zaistnienia analogicznych problemów w przyszłości, dzięki czemu będzie w stanie sobie z nimi poradzić nawet bez wsparcia terapeuty.
Z drugiej strony, terapii poznawczo-behawioralnej zarzuca się, że skupiając się na bieżących problemach i dążąc do likwidacji objawów nie zawsze dociera do ich przyczyn, więc problemy po pewnym czasie mogą wrócić. Mniejszy nacisk na osiągnięcie wglądu z kolei nie pozwala na tak głębokie zrozumienie siebie, jakie jest możliwe do osiągnięcia w psychoanalizie lub podczas terapii psychodynamicznej.
Komu poleca się terapię w nurcie CBT?
Na psychoterapii poznawczo-behawioralnej może skorzystać praktycznie każdy. Szczególnie dobrze czują się w niej osoby racjonalne, twardo stąpające po ziemi, ceniące zorganizowanie, jasno i precyzyjne wytyczone cele. Terapia CBT wymaga systematycznej pracy poza gabinetem i słynie z zadań domowych, jakie terapeuta wyznacza klientowi. Kluczowa jest więc odpowiednia motywacja do pracy nad sobą także pomiędzy sesjami.
Autor: Piotr Ciesielski
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skontaktuj się z naszą Recepcją. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 – 20:00
WAŻNE!
Pacjenci, którzy potrzebują pilnej pomocy (znaczne pogorszenie samopoczucia psychicznego, myśli samobójcze, itp.), proszeni są o zgłoszenie się na dyżur całodobowy Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu. Przyjęcia pacjentów do Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu odbywają się codziennie całodobowo w dwóch Izbach Przyjęć:
1. Izba Przyjęć I, przy ul. Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 57 22,
przyjmuje codziennie do:
– Kliniki Psychiatrii (Męski i Kobiecy) pacjentów powyżej 18 roku życia zamieszkałych poza obszarem miasta Torunia,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży młodzież do 18 roku życia i powyżej 18 roku życia z ważną legitymacją szkolną niezależnie od miejsca zamieszkania,
– Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Podeszłego pacjentów w wieku 65 lat i powyżej 65 roku życia zamieszkałych w Toruniu i poza Toruniem z rozpoznaniem zaburzeń pamięci i towarzyszącymi zaburzeniami psychicznymi.
2. Izba Przyjęć II – Centrum Zdrowia Psychicznego, ul Św. Józefa 53-59, tel. 56 679 58 44,
przyjmuje codziennie pacjentów zamieszkałych na terenie miasta Torunia do:
– Oddziału Psychiatrycznego Męskiego,
– Oddziału Psychiatrycznego Żeńskiego.
Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Certyfikaty ISO 27001:2017 & 9001:2015
ul. Moniuszki 39 87-100 Toruń
tel. 56 477 90 11, +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Ośrodek czynny:
poniedziałek – piątek 08:00 – 20:00
Dyrektor Ośrodka:
Tomasz Jarmuż
Koordynator:
Magdalena Michniewska
Natalia Mielcarek
Barbara Pluskota
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 79 1140 2004 0000 3002 8333 5941
tel. 56 66 00 114, +48 793 899 876
e-mail: odim@remedis.pl
1) ul. Moniuszki 39, 87-100 Toruń
2) ul. Moniuszki 37a/2, 87-100 Toruń
3) ul. Lipnowska 86, 97-162 Lubicz Górny
Dyrektor Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Joanna Szklarska
Koordynator Ośrodków dla Dzieci i Młodzieży:
Monika Kokot
Katarzyna Staszak
Terapeuta środowiskowy:
Piotr Ciesielski
Magdalena Karpińska
Daria Rosińska
Barbara Wiśniewska
ul. Chrobrego 2/2
85-047 Bydgoszcz
tel. +48 668 476 791
e-mail: pro@remedis.pl
Dyrektor Ośrodka:
Katarzyna Borzych
Nr konta bankowego:
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
mBank 47 1140 2004 0000 3602 8097 0102
NZOZ REMEDIS Sp. z o.o.
Plac 18 Stycznia 4
87-100 Toruń
NIP 956-21-58-194
Dyrektor ds. Administracyjnych:
Ewa Jurkowska-Brzoska
ewa.jurkowska@remedis.pl
Inspektor Ochrony Danych Osobowych:
Maciej Piątkowski
iod@e-aps.pl